sobota, 19 grudnia 2009

Waluty na rynku walut

Waluty - kurs walutowy i jego funkcje

Waluty można wymieniać w przydrożnym kantorze, czy przygranicznym sklepie, jednak prawdziwy obrót walutowy odbywa się na licznych rynkach walutowych. Istnieją rynki walutowe Polski, Czech, Słowacji, Francji i prawie każdego państwa. Rynek taki jest miejscem gdzie sprawdza się kurs narodowej waluty. To wie prawie każdy... Jednak co to jest kurs walutowy?

Kurs walutowy

Kurs walutowy to cena waluty, która jest wyrażona w innej walucie. Transakcje pomiędzy walutami mają miejsce na rynku walutowym. Rynek walutowy to miejsce gdzie cenę waluty reguluje popyt i podaż - czyli niewidzialna ręka rynku. Wysokość waluty może zależeć od takich czynników jak obroty handlowe - inaczej bilans płatniczy oraz polityka walutowa rządu.
Zależnie od kształtowania się kursu waluty możemy mówić o zmianach w kursie stałym - dewaluacja - to regulowane administracyjnie zmniejszanie wartości waluty oraz - rewaluacja - regulowane administracyjnie zwiększanie międzynarodowej wartości waluty. Zmiany kursów mogą też dziać się na płaszczyźnie płynnej, wtedy mówimi o deprecjaci - gdy następuje spadek
międzynarodowej wartości waluty lub o aprecjacji - gdy międzynarodowa wartość waluty rośnie.

Funkcje kursu walutowego

Tworzy ceny - funkcja cenotwórcza - na styku podaży i popytu tworzą się ceny walut
funkcja informacyjna - informacja o cenach waluty obcej
narzędzie polityki gospodarczej - władza państwowa może używać kursu walut by podnieść konkurencyjność krajowych cen, zwiększyć opłacalność eskportu lub importu.
funkcja regulacyjna - można w ten sposób regulować efektywność wymiany i ilości zawieranych transakcji

1 komentarz:

  1. Ja raczej nigdy nie zastanawiałem się jak to wygląda z kwestii ekonomicznej. Jeśli potrzebuję danej waluty to w zaufanym kantorze https://cinkciarz.pl/wymiana-walut po prostu nabywam daną walutę i mam problem z głowy. Całkowicie mi to wystarcza i zresztą nie mam potrzeby biegania gdzieś po kantorach stacjonarnych.

    OdpowiedzUsuń